Paszporty Polityki 2021- NOMINACJE. Paszporty POLITYKI to nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 29 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Od roku 2020 redakcja POLITYKI przyznaje także nagrodę specjalną Kultura Zdalna.
Radio SuperNova wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Puszki już są w naszym studiu
Paszporty Polityki 2021: NOMINACJE
W pierwszym etapie eliminacji niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. W kolejnym etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wyłoni tegorocznych laureatów.
FILM
- Łukasz Grzegorzek
- Łukasz Ronduda
- Aleksandra Terpińska
TEATR
- Iga Gańczarczyk
- Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima
- Dominik Strycharski
LITERATURA
- Łukasz Barys
- Elżbieta Łapczyńska
- Grzegorz Uzdański
SZTUKI WIZUALNE
- Archiwum Protestów Publicznych
- Jana Shostak
- Mikołaj Sobczak
MUZYKA POWAŻNA
- Piotr Alexewicz
- Teoniki Rożynek
- Rafał Ryterski
MUZYKA POPULARNA
- Raplh Kamiński
- Paweł Szamburski
- Ifi Ude
KULTURA CYFROWA
- Marcin Borkowski
- Tomasz Korad Ostafin
- Magdalena Cielecka, Jakub Kwinta, Marcin Rybiński
KREATOR KULTURY
Kapituła Paszportów POLITYKI od 2002 r. przyznaje tytuł Kreatora Kultury. Otrzymuje go osoba lub instytucja, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność. Wśród nagrodzonych do tej pory znaleźli się: Mariusz Adamiak, Roman Gutek, Andrzej Starmach, Michał Merczyński, Lech Raczak, Jerzy Owsiak, Marek Żydowicz, Beata Stasińska, Wojciech Trzciński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Maria Janion, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Paweł Althamer, Tadeusz Różewicz, Jerzy Jarocki, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Tomasz Stańko, Agnieszka Holland, Studio CD Projekt RED, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krystyna Janda, Olga Tokarczuk oraz Bożena i Lech Janerkowie.
KULTURA ZDALNA
W ramach Paszportów POLITYKI za rok 2021 r. wręczymy już po raz drugi nagrodę specjalną Kultura Zdalna. Wyróżnienie to trafi do osoby/instytucji, która dostrzegła w świecie nowych technologii sprzymierzeńca w staraniach o dostarczenie wysokiej jakości treści do jak najszerszego kręgu odbiorców kultury. Nagrodę za 2020 r. przyznano Arturowi Liebhartowi za festiwal Millennium Docs Against Gravity.
Paszporty Polityki - historia
Paszporty POLITYKI to nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 29 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Od roku 2020 redakcja POLITYKI przyznaje także nagrodę specjalną Kultura Zdalna.