Uczeń podczas nauki zdalnej

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News

Nauka zdalna od 20 grudnia - rozporządzenie. Minister edukacji zatwierdził nauczanie zdalne

2021-12-15 15:08

To było już tylko formalność. Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące ponownego zamknięcia szkół i powrotu nauki zdalnej we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całej Polski. Oznacza to, że uczniowie w całym kraju mogą liczyć na zdalne nauczanie od poniedziałku, 20 grudnia.

Nauka zdalna od 20 grudnia - rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez ministra edukacji, co oznacza, że oficjalnie można mówić już o powrocie nauczania zdalnego dla uczniów w całej Polsce. Od chwili rozpoczęcia roku szkolnego 2021/22 wielu uczniów marzyło o ponownym zawieszeniu zajęć stacjonarnych w szkołach. Wielu z nich tłumaczyło to troską o bezpieczeństwo swoje, jak i rodzin, a także stale zwiększająca się liczbą placówek, które wybrały tryb nauczania hybrydowy bądź właśnie zdalny. W pewnym momencie na terenie całego kraju w trybie stacjonarnym funkcjonowało mniej niż 80% placówek, co zdecydowanie było najniższym wynikiem od momentu wybuchu globalnej pandemii. Szanse na naukę zdalną pojawiły się w grudniu. W trakcie specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że zdalne nauczanie wraca od 20 grudnia do 9 stycznia. Teraz informację tę potwierdził szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, podpisując odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.

Sonda
Czy zdalne nauczanie w szkołach powinno być przedłużone?

Nauka zdalna od 20 grudnia - rozporządzenie

To już oficjalne! W poniedziałek 20 grudnia nastąpi oficjalne zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Zgodnie z deklaracjami ministra edukacji zdalne nauczanie potrwa do 9 stycznia, tak jak planowano. Polski rząd nie ma w planach jego przedłużenia, mimo wielu próśb ze strony uczniów.

Zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. W tym czasie przedszkola, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki oświatowo-wychowawcze pracują bez zmian. Przepisy zawierają pewne wyjątki - można przeczytać. 

Nauka zdalna będzie trwać od 20 grudnia do 9 stycznia. W międzyczasie uczniowie skorzystają z trwającej niespełna dwa tygodnie przerwy świątecznej.

Sara James o Eurowizji Junior 2021. W kim widzi największe zagrożenie?
Źródło: Nauka zdalna od 20 grudnia - rozporządzenie. Minister edukacji zatwierdził nauczanie zdalne