quiz

i

Autor: canva

QUIZ

H czy CH? Quiz ortograficzny tylko dla bystrzaków! Sprawdź czy zaliczasz się do tego grona

2024-07-16 10:02

Litery "h" i "ch" w języku polskim wymawia się identycznie, ale ich pisownia zależy przede wszystkim od ustalonych reguł ortograficznych. Czy wiesz jakiej litery brakuje w danym słowie? Zmierz się z naszym quizem i sprawdź, czy aby na pewno nie przesypiałeś w szkole na lekcjach języka polskiego!

Język polski jest bogaty w zróżnicowane dźwięki i unikalne litery. Ma on swoje specyficzne zasady dotyczące pisowni, które mogą być wyzwaniem zarówno dla obcokrajowców, jak i dla rodzimych użytkowników języka. Jednym z takich wyzwań jest poprawna pisownia liter "h" i "ch", które mimo że brzmią identycznie, mają różne zastosowania w języku pisanym. Jeszcze w szkole podstawowej uczono nas zasad pisowni wyrazów i o literze "h" mówiło się, że pisze się ją wtedy, gdy wymienia się na g, ż, z, lub dz, jak na przykład wahać się - waga. Literę "ch" zwykle pisze się przed spółgłoską oraz gdy w wyrazach i formach pokrewnych zachodzi wymiana na sz, jak na przykład suchy - susza.

ZOBACZ TAKŻE: QUIZ: Sanatorium miłości czy Rolnik szuka żony? Sprawdź czy zgadniesz o który program chodzi

Eska Daje Szkołę - Król Karol

QUIZ: H czy CH?

Alfabet polski składa się z 32 liter i umówmy się szczerze, nasz język jest naprawdę bardzo trudny. Nie dość, że pojawiają się w alfabecie litery z ogonkami jak ą, ę, ź, ć, ś, ó, ń, ł, ż, to jeszcze istnieje kilka zasad pisowni ortograficznej. Czy wiesz, kiedy piszemy literę "h", a kiedy "ch"? Zmierz się z naszym quizem i sprawdź swoją szkolną wiedzę. Wynik pokaże czy przysypiałeś na lekcja języka polskiego!

H czy CH? Quiz ortograficzny tylko dla bystrzaków!

Pytanie 1 z 10
Jak zapiszesz to słowo?