Biustonosz

i

Autor: Pixabay

Dzień bez stanika 2022 - kiedy jest? Co to za święto?

W Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie, w październiku obchodzony jest dzień bez stanika. Tak, tak, wszystkie kobiety, które marzą o tym, by pozbyć się biustonosza, mają w kalendarzu swoje własne święto. Ma ono jednak bardzo ważne i symboliczne znaczenie. Kiedy wypada i jaka jest jego historia?

Kiedy jest dzień bez stanika? Chociaż w kalendarzu nie brakuje nietypowych świąt, to dzień bez stanika jest zdecydowanie jednym z najciekawszych. Spory wpływ ma na to jego historia. Mogłoby się wydawać, że pomysłodawcami takiego święta są mężczyźni, jednak nic bardziej mylnego! Na pomysł ustanowienia i spopularyzowania dnia bez stanika w latach 60. ubiegłego wieku wpadły kobiety, a dokładniej feministki, które w biustonoszu widziały symbol męskiej dominacji. Odbywający się w 1968 roku konkurs Miss America przyciągnął liczne tłumy protestujących, którzy krytykowali zasady konkursu za przedkładanie urody kobiet ponad ich intelekt. I chociaż podczas wydarzenia nie spalono żadnych staników, to na znak sprzeciwu wyrzucano je do kosza na śmieci z napisem Wolność. Dziś dzień bez stanika ma dodatkowe, zupełnie inne znaczenie. Jego obchody mają na celu zwrócić uwagę na problematykę nowotworów piersi.

Zobacz też: Bomba ciepła nadchodzi. W październiku zrobi się naprawdę gorąco!

Dzień chłopaka - Ewelina pyta i nie błądzi #2

Dzień bez stanika 2022 - kiedy?

Dzień bez stanika przypada dokładnie 13 października. Święto zostało zainicjowane w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych. I choć początkowo wskazywano na daty 9 lipca i 30 maja, ostatecznie przyjęło się, że No Bra Day obchodzimy w pierwszej połowie 10. miesiąca roku. Tego dnia wszystkie kobiety zachęcane są do pozostawienia w domu staników, by zwrócić uwagę na problematykę nowotworów piersi. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia modelek topless ze specjalnymi hashtagami #NoBraDay. Niektóre kobiety traktują dzień bez stanika jako deklarację polityczną, podczas gdy inne widzą w nim sposób na pozbycie się ograniczającego i niewygodnego elementu ich codziennego ubioru.

Sonda
Świętujesz dzień bez stanika?