Dorota Gardias i Agnieszka Kaczorowska w kreacjach z elektrośmieci

i

Autor: Anna Kubisz / ERP Polska Dorota Gardias i Agnieszka Kaczorowska w kreacjach z elektrośmieci

Dorota Gardias i Agnieszka Kaczorowska w kreacjach z elektrośmieci. Płyty, piloty do tv i nie tylko!

2022-08-31 8:59

5 września Europejska Platforma Recyklingu organizuje Wielki Finał 3 edycji projektu edukacyjno-ekologicznego „Moda na recykling”. W finałowym pokazie mody z recyklingu Anny Kubisz dla ERP Polska wystąpią gwiazdy i znani dziennikarze. Wydarzenie poprowadzi Zygmunt Chajzer, na scenie zaśpiewa Saszan, muzykę do pokazu przygotuje skrzypek - Tomasz Dolski, a goście będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć zaangażowanych ekologicznie gwiazd: Doroty Gardias i Agnieszki Kaczorowskiej - Pela.

Tak dużo w ostatnim czasie mówi się o zmianach klimatycznych i coraz gorszym stanie naszej planety. Europejska Platforma Recyklingu (ERP Polska) zajmuje się tą tematyką na co dzień, organizując zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu, baterii i opakowań oraz podejmując działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz.

Wielki finał 3 edycji projektu “Moda na Recykling”, który odbędzie się 5 września w Kinie Elektronik na warszawskim Żoliborzu poprowadzi gwiazda pierwszej edycji i prowadzący wcześniejszy projekt edukacyjny dla ERP Polska - Zygmunt Chajzer. W klimatyczny nastrój wprowadzi nas skrzypek młodego pokolenia, finalista „Must Be The Music” - Tomasz Dolski, a na scenie wystąpi gwiazda muzyczna -  idolka młodego pokolenia: Saszan. Podczas wydarzenia odbędzie się wyjątkowy pokaz mody z recyklingu. Stylizacje z pilotów i folii LED do telewizorów, płytek komputerowych, elementów popsutych drukarek, płyt cd ze zużytego sprzętu hi fi i innych elektroodpadów zostały stworzone przez kreatywną projektantkę mody - Annę Kubisz oraz przez dzieci i młodzież z całej Polski (m.in. z Ostródy, Zgierza, Sierpca, Golubia - Dobrzynia, Kamiennej Góry, Rejowca Fabrycznego, Łomży, warszawskiego Żoliborza). Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona licytacja jednej z recyklingowych stylizacji. Dochód z niej uzyskany zostanie przeznaczony na rzecz Szkoły Podstawowej Wspierania Rozwoju. To niepubliczna szkoła specjalna, w której wiodącą niepełnosprawnością są zaburzenia ze spektrum autyzmu. 

Szybkie pytania - Doda

W czasie pokazu będziemy mogli obejrzeć również wystawę zdjęć Doroty Gardias i Agnieszki Kaczorowskiej - Pela w kreacjach z recyklingu. Gwiazdy od lat angażują się w działania proekologiczne.

Bardzo się cieszę, że mogę być częścią całego projektu "Moda na recykling". Gratuluję dzieciom zaangażowania i tego, co stworzyły własnymi rękoma. Widzę jak dużo pracy i serca włożyły w przygotowanie tych kreacji. Sama jestem mamą i dobrze wiem, że uczenie dzieci od najmłodszych lat tego, że trzeba dbać o naszą planetę, żeby nam się tutaj dobrze i długo żyło, jest bardzo ważne. Dlatego cieszę się, że ten projekt powstał i że Europejska Platforma Recyklingu razem z Anią Kubisz szerzą swoje działania wśród dzieci i młodzieży. Wy już na pewno znacie to hasło, żeby nie wyrzucać elektrośmieci do zwykłych śmieci. Natomiast chcę Was jeszcze dodatkowo zachęcić, żebyście podawali je dalej, żeby jak najwięcej osób o tym usłyszało i tych młodszych i tych starszych. - mówiła Agnieszka Kaczorowska - Pela podczas sesji zdjęciowej w kreacjach z recyklingu przygotowanych przez Annę Kubisz.

Zobaczcie wideo z sesji:

Dorota Gardias pytana o modę ekologiczną odpowiadała :

Ekologia i moda to dwie moje miłości. Moda jest jednak tą „trudną” bo obecna produkcja odzieży jest jednym z największych niszczycielskich czynników pustoszących nasz dom - ziemię. Dlatego tak bardzo cieszę się, że mogę zostać twarzą kampanii, która właśnie przez modę promuje ekologiczne wartości i zwraca uwagę na to, jak ważne jest wprowadzenie recyklingu do codziennego życia.

Gwiazdy znane ze srebrnego ekranu ubrane były w kreacje z elektrośmieci, w tym np. w zjawiskową sukienkę z kart pamięci z zepsutych aparatów fotograficznych, kostium z pilotów do telewizorów, suknię z płyt cd ze zużytego sprzętu hi fi, sukienkę z elementów drukarek, gorset ze slotów na karty sim z zepsutych telefonów. Edukowały w ten sposób, że elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza, gdyż są bardzo niebezpieczne dla środowiska.  Możemy im za to w twórczy sposób nadać drugie życie.

Sonda
Czy jesteś EKO?