W poszczególnych gminach, miastach i powiatach Wielkopolski Wschodniej zaczną działać eksperci ekologiczni. Urząd Marszałkowski przy współpracy z konińską Agencją Rozwoju Regionalnego pozyskał na ten cel 28 milionów złotych.
Te pieniądze będą przeznaczone na działania samorządów, na działania ekspertów ekologicznych. Żeby ten doradca ekologiczny przyszedł do mieszkańca i powiedział: "Może Pan ocieplić swój dom - tam są pieniądze" czy to z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czy z funduszy europejskich dla Wielkopolski - powiedział Maciej Sytek Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej
Nie bez powodu to właśnie Wielkopolska Wschodnia została wybrana na obszar, gdzie będzie wdrażany program "Życie po węglu". To właśnie w tym regionie wytwarza się najwięcej gazów cieplarnianych.
Ważnym aspektem projektu będzie postawienie na neutralne dla klimatu nośniki energetyczne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej. Natomiast nadrzędnym celem jest osiągnięcie do 2040 r. neutralności klimatycznej Wielkopolski Wschodniej oraz m. in. Miasta Kalisza i Ostrowa Wlkp. - w procesie sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej także potrzeby grup społecznych zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją – zwraca uwagę Maciej Sytek
Na projekcie skorzystają także szkoły, które będą edukować w temacie ekologii i uczelnie kształcące przyszłych doradców ekologicznych.
To nie będzie taki typowy urzędnik - dodaje Maciej Sytek - to ma być osoba, która będzie wspierała mieszkańców, będzie prowadziła szkolenia. Będzie spotykała się z kołami gospodyń wiejskich, będzie spotykała się z organizacjami pozarządowymi i pokazywała im gdzie mogą pozyskać te środki i w jaki sposób to zrobić.
Każda gmina, powiat czy miasto uczestniczące w programie "Życie po węglu" otrzyma około miliona złotych by w przyszłości doprowadzić do znaczącej redukcji CO2 w naszym regionie.
Projekt będzie realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a współbeneficjentami są Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie i Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. oraz gminy - Brudzew, Dąbie, Dobra, Golina, Grodziec, Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Malanów, Powidz, Przykona, Rychwał, Rzgów, Gmina W. Słupca, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Tuliszków, Gmina M. Turek, Gmina W. Turek, Gmina M. Wągrowiec, Wilczyn, Władysławów, Wierzbinek, Miasto Ostrów Wlkp., Miasto Kalisz (m. na prawach powiatu), Miasto Konin (m. na prawach powiatu), powiaty: Koniński, Słupecki, Turecki.